
Brīvība būt
Atbrīvojies no izpatikšanas citiem un ļauj autentiskajai sevis versijai spīdēt
Katram cilvēkam ir viņa īstenā autentiskā būtība. Trauma ir saiknes pazaudēšana ar to. Dziedināšanās ir šīs saiknes atjaunošana.
/Dr Gabor Mate/
Vai atpazīsti sevi…?
Tu bieži liec citu vajadzības un vēlmes augstāk par savējām, kas noved pie iekšējas tukšuma, noguruma vai izsīkuma sajūtas. Tu bieži “pazūdi” attiecībās, aizmirstot par savām vajadzībām, lai tikai saglabātu mieru vai attiecības.
Tev ir grūti pateikt “nē” un nospraust robežas, pat ja tas prasa no tevis vairāk, nekā vari dot. Kad tomēr pasaki “nē”, tu izjūti vainas sajūtu un baidies, ka liec citiem vilties tevī.
Tu bieži uzņemies atbildību par citu cilvēku labsajūtu, mēģini viņus “izglābt” vai uzmundrināt, pat ja tas tevi izsmeļ. Tu reti lūdz palīdzību, jo uzskati, ka “pašai jātiek galā”.
Tu ikdienā izjūti trauksmi, bailes no kritikas, nepieņemšanas vai atstumtības, un pastiprināti seko līdzi citu cilvēku emocijām. Tu bieži domā: “Ko citi par mani padomās?” un pielāgo savu uzvedību, lai neizraisītu neapmierinātību vai konfliktus.
Tev ir grūtības uzticēties sev, pieņemt lēmumus un tu bieži pārdomā katru vārdu vai rīcību, baidoties kādam nodarīt pāri vai izraisīt nepatiku. Tu bieži atvainojies un uzņemies vainu pat tad, kad tā nav tava atbildība.
Uzkrātais rūgtums par nenospraustām robežām reizēm noved pie aizkaitinājuma vai “uzsprāgšanas dusmās”, ko sanāk izlikt uz tuviniekiem (bērniem).
Tieši tas viss bija man raksturīgs…
Cilvēki man bieži teica: “Tu esi tik jauka”, “Tu esi tik izpalīdzīga”, “Lainei var prasīt, viņa nekad neatsaka”, un es ikreiz dzirdot šo vārdus jutu iekšēju lepnumu un šķietamu piepildījuma sajūtu. “Jā, es tieku pamanīta, mīlēta un novērtēta.”
Bet šī piepildījuma sajūta bija mānīga, jo likās, ka nekad, nekad nav pietiekoši, un vienmēr ir jādara vairāk, lai es būtu “gana laba citiem” - pieņemta un mīlēta.
Un es sāku pamanīt, kā tas mani izsmeļ - tas, kas savulaik sagādāja prieku, vairs nesagādāja to, un arvien biežāk sāku just iekšēju rūgtuma sajūtu.
Tomēr arī tad, kad es apzinājos, ko man izmaksā šis paterns (atņem enerģiju, prieku, rada hronisku stresu, neļauj būt pilnībā kontaktā ar autentisko sevis versiju, liek baidīties izteikt savas vēlmes un vajadzības, rada paralizējošas bailes, ka tikai kāds nav neapmierināts ar mani un nesākas konflikts), es nespēju no tā atbrīvoties.
Pateikt kas man nav ok un pateikt“nē”, paust savas patiesās vēlmes un vajadzības, nepielāgoties likās pārāk bailīgi:
“Es likšu citiem vilties…”
“Viņi domās, ka esmu vāja, ja teikšu, ka nevaru…”
“Viņi domās, ka es esmu savtīga un novērsīsies no manis”
“Ja nu es tikšu tad atstumta un mani vairs nepieņems un nemīlēs..?”
Tās visas domas maisījās manā galvā ikreiz, kad apsvēru domu rīkoties saskaņā ar savu patieso būtību.
Tad es sāku sevi tiesāt un kritizēt, ka zinu, kā vajag, bet nespēju. Es varēju iegaumēt ideālo frāzi, kā pateikt “nē” un nospraust robežu, bet attiecīgajā brīdī, vai nu vispār to aizmirsu, vai sastingu, nespējot to pateikt.
Tikai vēlāk, sākot saprast savu nervu sistēmu un strādāt ar sevi somatiskā veidā, es sapratu, kāpēc tā ir, un beidzot spēju sadziedēt šo paternu.
Izmainīt izpatikšanas citiem paternu nav viegli, jo tas ir dziļi iesēdies neapzinātajā prātā - nervu sistēma iemācījusies tā saglabāt drošības sajūtu un izdzīvot. Bet, kad mēs strādājam ar sevi somatiskā veidā, to izmainīt noteikti kļūst iespējamāk, kā arī ātrāk un efektīvāk.
Izpatikšana citiem nav apzināta izvēle, ko mēs darām. Tā ir traumas atbilde - veids, kā nervu sistēma iemācījusies rast drošības sajūtu (pieņemšanu, iederēšanos, mīlestību). Agrīnās bērnības pieredzēs nervu sistēma iemācījās, ka nepieciešams upurēt saikni ar sevi, lai nepazaudētu saikni ar citiem. Lai arī tas bija nepieciešams tad - bērnībā, kad biji atkarīga no savām piesaistes personām un viņu emocijām, tas tā vairs nav tagad.
Kad mēs sadziedējam šo sākotnējo traumu, un parādam nervu sistēmai, ka tagad ir droši būt saiknē ar sevi, mēs piedzīvosim jaunu iekšējās brīvības un patiesa piepildījuma sajūtu. Mēs spēsim piesaistīt savā dzīvē cilvēkus, kas novērtē un ciena mūsu autentiskumu, gūstot arī harmoniskākas attiecības. Mēs samazināsim izdegšanas risku un atklāsim no jauna savu iekšējo potenciālu un radošumu.

Pievienojies unikālajai somatiskas iekšējās dziedināšanās 8 mēnešu programmai
“Brīvība būt: atbrīvojies no izpatikšanas citiem un ļauj autentiskajai sevis versijai spīdēt”!
Šī programma unikālā veidā apvieno pasaulē vadošās somatisko terapiju prakses un metodes, kā “Somatic Experiencing”, Dr Gabor Mate metode “Compassionate Inquiry” un “Somatic Parts Work” (balstās IFS modelī), lai palīdzētu tev gūt pārmaiņas ne tikai apzinātā prāta līmenī, bet arī dziļāk - nervu sistēmas līmenī.
Tā nav tikai programma, kas sniegs tev vairāk apzinātību un zināšanas (jo ar to vien ir par maz, lai gūtu patiesas pārmaiņas). Tā ir programma, kas caur somatiskām praksēm (strādājot ar neapzināto prātu jeb nervu sistēmu) palīdzēs Tev atgūt saikni ar sevi, justies droši pateikt “nē” un nospraust robežas un ļaut autentiskajai sevis versijai spīdēt bez vainas sajūtas vai bailēm.
Lūk, ko saka manu programmu klienti:
Lūk, kādas pārmaiņas mēs pieredzam savā dzīvē, kad sadziedinām izpatikšanas citiem paternu:
Stiprākas, veselīgākas robežas:
Tu iemācies pateikt “nē” bez vainas sajūtas un nospraust robežas, kas aizsargā tavu enerģiju un iekšējo mieru.Lielāka pašapziņa un pārliecība par sevi:
Tu uzticies saviem lēmumiem un novērtē savas vajadzības, vairs nemeklējot nepārtrauktu apstiprinājumu no citiem.Autentiskākas attiecības:
Tu esi patiess/-a pret sevi, veidojot dziļākas un patiesākas attiecības gan personīgajā, gan profesionālajā dzīvē.Mazāk trauksmes un pārslodzes:
Pārstājot mēģināt izpatikt visiem, tu samazini stresu, trauksmi un pastāvīgo spriedzi.Lielāka emocionālā noturība:
Tevi mazāk ietekmē kritika vai atraidījums, un tu vieglāk tiec galā ar domstarpībām vai konfliktiem.Vairāk enerģijas un prieka:
Pārtraucot sevi pārpūlēt, tu atgūsti laiku un enerģiju lietām, kas tev patiešām ir svarīgas.Patiesas rūpes par sevi:
Tu liec savas vajadzības—atpūtu, hobijus, veselību—pirmajā vietā, nejūtoties egoistiski vai vainīga.Brīvība sekot saviem mērķiem:
Tev ir skaidrība un drosme koncentrēties uz saviem sapņiem un ambīcijām, nevis dzīvot pēc citu gaidām.Labāka komunikācija:
Tu atklāti izsaki savas vajadzības un sajūtas, kas veicina cieņpilnākas un piepildītākas attiecības.Dziļāka saikne ar sevi:
Tu atkal atrod saikni ar savu patieso būtību, atklājot savas vērtības, vēlmes un aizraušanās. Tas sniedz patiesu piepildījumu un pozitīvu enerģiju ikdienā.
Programmas “dzīvā versija”, kas iekļauj 24 tiešsaistes grupu nodarbības, sadalīta 8 mēnešos. Katram mēnesim ir savs temats, un katrs mēnesis sastāv no: divas teorētiskas un praktiskas grupu nodarbības, viena jautājumu un atbilžu sesija. Katrs mēnesis ietver arī vienu brīvu nedēļu integrācijai. Programmas saturs veidots tā, lai palīdzētu tev ne tikai kognitīvi saprast, kā vajadzētu, bet gūt reālas pārmaiņas programmas gaitā, atstājot arī pietiekoši laika integrācijai un iekavētā apguvei, ja nu gadās iekavēt (jo dzīve ir dzīve :))
Programmas struktūra un saturs:
mēnesis: Izpatikšanas citiem saknes un apzināšanās. “Labās meitenes sindroms”. Veidi, kā mēs pametam sevi, lai būtu labas citiem.
Paraugies dziļāk uz izpatikšanas citiem paterniem un “labās meitenes sindromu”, kā tas veidojies bērnībā agrīnajās piesaistes un sociālajās attiecībās.
Tādā veidā veicinot iejūtību pret sevi un vairāk pieņemšanu pret visām sevis daļām. Sevis pieņemšana ir nepieciešams pirmais solis, lai tālākas pārmaiņas varētu notikt.
Mēs ne tikai runāsim teorētiskas lietas šai modulī, bet nodarbību ietvaros, izmantojot Dr Gabor Mate “Compassionate Inquiry” metodi saslēgsimies ar “iekšējo bērnu”, lai paraudzītos ar viņa acīm, kā tad šis izpatikšanas citiem paterns katrai mums individuāli veidojās kā nepieciešamība izdzīvot, nepazaudējot saikni ar piesaistes personām.
2. mēnesis: Saiknes atjaunošana ar sevi. Savu vajadzību apzināšanās un prioritizēšana. Tava autentiskā patiesība.
Mēs sāksim saiknes ar sevi atjaunošanas procesu. Būtisks tā aspekts ietver savu vajadzību apzināšanos. Un tam ir nepieciešams vairāk kontakts ar savu ķermeni, ko mēs arī veidosim, izmantojot dažādas somatiskās prakses.
Cilvēki, kuriem raksturīgs izpatikšanas citiem paterns prioritizē citu vajadzības vairāk par savējām. Un laika gaitā viņi ir tik ļoti iemācījušies “atslēgties” no savām vajadzībām, ka var pat tās neapzināties un nepamanīt. Mēs atgūsim šo pazaudēto saikni.
Un mēs mācīsimies somatiskā veidā “saslēgties” ar savu iekšējo, autentisko patiesību, kas ne tikai palīdzēs sākt sajust savas vajadzības, robežas un autentiskās vēlmes, bet arī palīdzēs drošāk, pārliecinātāk nospraust robežas, sadzirdēt vairāk savu intuīciju un pieņemt lēmumus.
3. mēnesis: Emociju dziedināšana I: kauns, bailes būt nepieņemtai, atstumtai.
Tā kā izpatikšanas citiem paterns veidojies bērnībā, tad mūsu nervu sistēma, ķermenis, prāts glabā arī daudz uzkrātas, apspiestas emocijas, kuras bērnībā netika pamanītas un pieņemtas.
Šis mēnesis būs veltīts kauna (“man kaut kas ir vainis”, “es esmu slikts cilvēks, ja …”) un baiļu (bailes būt nepieņemtai, atstumtai, neiederēties) izpētei un sadziedēšanai, atbrīvojot somatiskā veidā.
It īpaši kauns var būt “paralizējoša” emocija, kas ne tikai neļauj mums rīkoties autentiskā, drosmīgā veidā, bet arī “saēd” mūsu dvēseli ar sevis pārmetumiem un toksisku kritiku.
Atbrīvot šis uzkrātās, apspiestās emocijas ir nepieciešams tālākais solis patiesai iekšējai brīvībai un īstenām pārmaiņām.
4. mēnesis: Emociju dziedināšana II: apspiestā dusmu enerģija, un veselīgās dusmu enerģija integrācija.
Cilvēkiem, kuriem ir izpatikšanas citiem paterns vienmēr ir apspiesta dusmu enerģija.
Kādiem tas būt manāms kā viegls aizkaitinājums vai citreiz “uzsprāgšana dusmās”, bet kādi var justies: “es nekad nedusmojos”. Bieži vien šīs apspiestā dusmu enerģija var izpausties kā trauksme, nemierīgums, konstanta sevis kritizēšana, migrēnas, hroniskas sāpes, vai pat auto-imūnās saslimšanas.
Mūsu uzdevums ir atbrīvot šo apspiesto dusmu enerģiju somatiskā veidā, un integrēt veselīgo dusmu enerģiju. Veselīgā dusmu enerģija ir nepieciešama, lai mēs varētu autentiskā veidā nospraust robežas, kad tās tiek pārkāptas, kā arī kopumā izjustu pozitīvu dzīvības spēka enerģiju sevī.
5. mēnesis: Robežas I: iekšējo robežu sajušana pirms ārējo robežu nospraušanas
Pirmā daļa par robežām, kuras ietvaros mēs mācīsimies saslēgties ar sevi, ar savu autentisko patiesību, lai:
atpazītu, kas ir pagātnes trigeris, un kas ir tagad situācija, kur tiešām nepieciešams nospraust robežas
sajustu spēku un drosmi sevī būt un palikt kontaktā ar autentisko patiesību, un no šīs autentiskuma un spēka pozīcijas pateikt “nē” un nospraust robežas
nepazaudētu sevi, kad atgriežās pagātnes vainas sajūta, pieslēdzas pārmērīga domāšana un analīze vai otrs cilvēks pretim nav saprotošs un respektējošs mūsu robežām un pateiktajam “nē”.
6. mēnesis: Vainas sajūta, nospraužot robežas. Atbildības uzņemšanās par citu emocijām, hipermodrība par tām.
Kad cilvēki, kuriem gadiem bijusi raksturīga izpatikšanas citiem, sāk nospraust robežas, tad viņi mēdz izjust ļoti spēcīgu vainas sajūtu, kas nereti “iemet” tos atpakaļ vecajos paternos un rada sajūtu, ka “pārmaiņas ir neiespējamas”.
Šīs vainas sajūtas saknes ir bērnībā un mums somatiskā veidā strādājot ar “iekšējā bērna” dziedināšanu, mēs atbrīvosim šo vainas sajūtu, pārstājot tai ļaut “valdīt” pār mūsu sajūtām, domām, rīcībām.
Tas sniegs vēl dziļāku iekšējās brīvības un viegluma sajūtu.
Mēs adresēsim arī nervu sistēmas paternus: hipermodrība par citu emocijām un atbildības uzņemšanās pār tām, samazinot stresu un trauksmi savā ikdienā un ļaujot rast vairāk enerģiju rūpēm par sevi.
7. mēnesis: Robežas II: kā tās labāk nokomunicēt. Bailes no konfliktiem un drosme palikt savā patiesībā.
Turpināsim robežu tematu, kas tagad jau pēc vainas sajūtas sadziedēšanas būs kļuvis iespējamāk un autentiskāk izdarīt.
Mēs ne tikai runāsim par to, kādi ir vislabākie veidi, kā nokomunicēt robežas, bet arī mācīsimies veselīgas konfliktu risināšanas prasmes. Jo veselīgi konflikti ir ne tikai neizbēgama daļa attiecībās, bet arī pareizā veidā tos risinot, ļaus gūt dziļāku saikni starp abiem cilvēkiem pēc konflikta izrisināšanas.
Un dziedināsim bailes no konfliktiem, kas arī ir biežs faktors, kas attur no savas autentiskās patiesības un vajadzību paušanas, robežu nospraušanas un “nē” pateikšanas.
8. mēnesis: Autentiska brīvība un pārliecība.
Apgūtā integrācija un vēl dziļāka savas autentiskās sevis versijas nostiprināšana.
8 mēnešu grupu programma “Brīvība būt: atbrīvojies no izpatikšanas citiem un ļauj autentiskajai sevis versijai spīdēt” iekļauj
16 grupu tiešsaistes nodarbības (Zoom) 2 x mēnesī, to ierakstus,
grupu programmas platformu ar video un audio materiāliem (teorētiskie video + somatiskās prakses),
kā arī bonusā: ik mēneša somatiskās stresa un emociju atlaišanas sesijas (kopā 8 šādas papildus grupu sesijas) nervu sistēmas regulēšanai, uzkrāto emociju un spriedzes atbrīvošanai,
iespēju būt starp citām, līdzīgi domājošām dalībniecēm, apmainīties ar iespaidiem, idejām kopīgā WhatsApp grupiņā, un uzdot jautājumus tajā starp nodarbībām,
+ neierobežota piekļuve visiem materiāliem arī pēc programmas beigām.
Programma sāksies 19. vai 26. augustā (datums un laiki tiks precizēti, bet visticamāk darba dienu vakari).
Programmas standarta cena ir 597 eur, bet tikai līdz 4. augustam pieejama “agrā putniņa” atlaide - 497 eur. Iespējams sadalīt mēneša maksājumos 3 x 167 eur vai 8 x 63 eur.