Ko nozīmē emocionālā pieejamība un kāpēc tā ir tik būtiska?
Emocionālā pieejamība - viens no būtiskākajiem aspektiem, lai mēs varētu gūt vēlamās pārmaiņas sevī, savā mentālajā un emocionālajā veselībā, savās attiecībās ar otru pusīti un bērniem.
Un tikpat būtiska, vai pat būtiskāka, kā emocionālā pieejamība citiem, ir arī emocionālā pieejamība sev. Tas patiesībā ir iesākums, lai mēs varam būt emocionāli pieejami citiem.
Kas ir emocionālā pieejamība?
Emocionālā pieejamība ir spēja būt klātesošai/-am, atvērtai/-am, pieņemošai/-am un līdzjūtīgai/-am gan pret savām, gan citu cilvēku emocijām.
Tā ietver prasmi apzināties un pieņemt savas sajūtas un emocijas, kā arī spēju klausīties un atbalstīt citus, neizvairoties no emocionāli sarežģītām situācijām.
Būt emocionāli pieejamam nozīmē:
Klātbūtni: Spēja būt pilnībā iesaistītam attiecībās un sarunās bez traucējošiem faktoriem.
Empātiju: Spēja iejusties citu cilvēku emocionālajā stāvoklī un sniegt atbalstu.
Atvērtību: Gatavību dalīties savās emocijās un pieņemt citu cilvēku sajūtas, neizdarot spriedumus.
Drošības sajūtas radīšanu: Veidot vidi, kurā citi jūtas droši izteikt savas sajūtas un domas.
Kas ir emocionālā pieejamība sev?
Emocionālā pieejamība sev nozīmē spēju apzināties, pieņemt un izjust savas emocijas, neizvairoties no tām un tās neapspiežot. Tā ir dziļa saikne ar savu iekšējo pasauli un gatavība būt klātesošam savās sajūtās, pat ja tās ir grūtas vai neērtas.
Tas ietver:
Emociju apzināšanos: Spēju pamanīt un nosaukt, ko jūti, piemēram, skumjas, prieks, dusmas, bailes, kauns, utt.
Pieņemšanu: Atļauju sev just jebkuras emocijas, neuzskatot tās par “labām” vai “sliktām”.
Līdzjūtību pret sevi: Attieksmi, kas ir maiga un saprotoša, nevis kritiska vai nosodoša.
Ieklausīšanos ķermenī: Spēju sajust, kā emocijas izpaužas fiziski ķermenī, piemēram, saspringums, smaguma sajūta, kamols kaklā, utt.
Rūpes par sevi: Rūpes par sevi, lai atbalstītu savu emocionālo labsajūtu, piemēram, somatiskie vingrinājumi, meditācija, rakstīšana dienasgrāmatā, sarunas ar uzticamu cilvēku, utt.
Emocionālā pieejamība sev ir būtisks solis uz dziļāku pašizpratni, emocionālo līdzsvaru, nervu sistēmas regulētību un spēju veidot veselīgas attiecības ar citiem.
7 iemesli, kāpēc emocionālā pieejamība ir tik būtiska
#1 - Palīdz tev veidot drošas, veselīgas attiecības ar otru, kur pieejama emocionālā intimitāte
Tas sniedz iespēju justies sadzirdētai/-am, sajustai/-am, pieņemtai/-am un svarīgai/-am - tās ir mūsu pamata emocionālās vajadzības gan bērnībā, gan arī pieaugušo vecumā.
Mēs varam censties aizpildīt emocionālā tukšuma sajūtu ar lietām un darīšanu, tomēr tas nekad nespēj pilnībā aizstāt emocionālo pieejamību, ko otrs var sniegt kā dāvanu.
#2 - Palīdz arī otram justies sajustam/-ai, sadzirdētam/-ai, saprastam/-ai
Arī otra emocionālā atvēršanās tev ir dāvana, sniedzot ieskatu otra emocionālajā pasaulē
It īpaši būtiski tas ir bērniem. Jo bērns ir pilnībā atkarīgs no vecāka emocionāli regulējošās klātbūtnes. Ne tikai, lai attīstītu savas emociju regulēšanas prasmes, bet arī, lai veidotu veselīgu pašapziņu un spētu veidot veselīgas, piepildošas attiecības pieaugušo vecumā.
#3 - Emocionālā pieejamība ir veids, kā sadziedēt savas un paaudžu traumas, lai nākamajām paaudzēm nodotu dziedināšanos nevis traumas
Gandrīz katra/-s no klientiem manās programmās bērnībā piedzīvojis emocionālo nepieejamību no piesaistes personām. Tas licis uzkrāties daudz apspiestām, nesadzirdētām, nepieņemtām emocijam, kas laika gaitā veidojušas nervu sistēmas disregulāciju (un tās simptomus: trauksme, depresija, izdegšana, emocionālā reaktivitāte, utt.).
Lai pārtrauktu šo paaudžu traumu ciklu, ir tik būtiski mācīties emocionālo pieejamību sev. Jo tikai tad mēs varam šo emocionālo pieejamību (un dziedināšanos) nodot nākamajām paaudzēm.
#4 - Palīdz novērst, samazināt un ātrāk noregulēt konfliktus
Vienā no iepriekšējām publikācijām uzsvēru, ka tik daudz konfliktu partnerattiecībās veidojas no nepiepildītām bērnības emocionālām vajadzībām.
Kad mēs varam saprast un pieņemt savas emocijas, mēs labāk varēsim saprast savas emocionālās vajadzības un arī būt empātiskāki pret otra emocionālām vajadzībām. Tas noteikti palīdzēs ne tikai efektīvāk noregulēt konfliktus, bet arī daudzreiz tos novērst. Jo gan tu, gan otrs jutīsities saprasti un sadzirdēti.
#5 - Palīdz labāk saprast savas vajadzības, būt autentiskākai un līdz ar to just vairāk piepildījuma un dzīvīguma savā dzīvē
Kad mēs bērnībā esam piedzīvojuši emocionālās pieejamības iztrūkumu, mēs varam būt iemācījušies, ka nav droši būt kontaktā ar savām emocijām un paust tās. Un tā vietā būt pārmerīgi modri par to, lai tikai citi mums apkārt nebūtu neapmierināti, dusmīgi vai vīlušies (izpatikšanas citiem paterns).
Galu galā tas liek mūsos uzkrāties rūgtumam, jo mēs neesam saiknē ar sevi. Savukārt, sākot ieklausīties savās emocijās un pieņemot tās, mēs atjaunosim saikni ar sevi, spēju būt autentiskākiem un līdz ar to justies piepildīti un pārliecināti.
#6 - Stiprina emocionālo un mentālo veselību, stresa noturību
Emocionālā pieejamība nozīmē arī to, ka mēs paplašinām nervu sistēmas kapacitāti būt ar diskomfortu. Stress, izaicinājumi un dažādas nepatīkamas emocijas ir neizbēgama daļa no dzīves. Nozīme ir nevis tam, ka mēs no tā izvairāmies, bet gan tam, ka mūsos ir iekšējais resurss un kapacitāte nervu sistēmai pārstrādāt šo stresu un līdz ar to nekļūt traumatizētiem tā rezultātā.
Tādējādi emocionālā pieejamība sev un emocionālā pieejamība mums no mūsu mīļajiem cilvēkiem palīdzēs vieglāk tikt cauri dažādiem dzīves izaicinājumiem.
#7 - Palīdz novērst trauksmi, depresiju, izdegšanu
Lielākā daļa mentālās veselības problēmu (trauksme, depresija, izdegšana, OKT, BAT, u.c.) veidojas bērnības traumu (tai skaitā, piesaistes ievainojumu) rezultātā. Bērnam pieredzot daudz emocionālā stresa, un esot vienam tajā, šīs emocijas uzkrājas un rada nervu sistēmas disregulētību ilgtermiņā.
Iekšējā dziedināšanās un simptomu samazināšana līdz ar to, iekļauj emociju pamanīšanu, pieņemšanu un izjušanu drošā vidē, lai šis uzkrātais emocionālais stress beidzot var tikt atbrīvots. Un nervu sistēmā var atgriezties regulētība.
12 nedēļu grupu somatiskās terapijas programmā “Taurenis” mēs, pielietojam dažādas somatiskās prakses, lai veidotu veselīgākas attiecības ar savām emocijām, mācītos atlaist apspiestas emocijas un dziedinātu “iekšējo bērnu” un piesaistes ievainojumus.
“Iekšējā bērna” dziedināšanas process ir viens no vistranformējošakājiem procesiem, lai palīdzētu veidot emocionālo pieejamību sev. Un, līdz ar to kvalitatīvākā veidā arī citiem, tai skaitā bērniem.
Dodies uz linku šeit, lai uzzinātu vairāk par šo programmu.